Преминете към основното съдържание
Понастоящем AutoScout24 се предлага с известни ограничения поради извършването на техническа поддръжка. От това са засегнати някои функции като контакт с продавачите, влизане и управление на превозните средства за продажба.

Фарове за мъгла – кога и как да ги използваме

Фарове за мъгла се наричат специалните допълнителни светлини, разположени отпред, ниско долу на бронята, и в задната част на автомобила. Те служат за подобряване на осветеността при намалена видимост. Използването им е регулирано от Закона за движение по пътищата.

Правилното монтиране, настройка и използване на светлините за мъгла са наистина важни, ако искате да пътувате безопасно. Извлечете максимално ползите от светлините си, като научите:

  • Какво представляват фаровете за мъгла;
  • Има ли различия във функциите на предните и задните светлини;
  • Какви са законовите изисквания за употреба на фарове за мъгла;
  • Как да ги използвате правилно и ефективно.

Какво представляват фаровете за мъгла

Освен стандартните къси и дълги светлини, някои автомобили имат допълнителни фарове, предназначени за използване при намалена видимост – мъгла, снеговалеж, дъжд и запрашеност, познати под общото название фарове за мъгла. Обикновено това са халогенни крушки или LED светлини. Фаровете, предназначени за предната част на колата, имат жълт или бял цвят. Тъй като жълтата светлина има по-голяма дължина на вълната, тя прониква по-лесно през мъглата и осветява добре пътя. Задните светлини за мъгла светят в червено.

Особености на предните фарове за мъгла

Задачата на фаровете за мъгла е да осветяват пътя в най-ниската му част. Обикновено между земята и мъглата има разстояние от около 30 см. Целта на фаровете е да осветят именно тази зона, за да осигурят видимост на шофьора за границите на пътя, маркировката и евентуалните неравности.

За тази цел фаровете се монтират ниско долу на бронята и се насочват към пътната настилка. Те излъчват широк, плосък лъч, който осветява пространството пред автомобила, с добре отсечена горна граница. Това предотвратява появата на отражения от мъглата и не позволява водачите на идващите насреща превозни средства да бъдат заслепени.

Особености на задните светлини за мъгла

Всеки автомобил има фабрично поставени задни светлини за мъгла. Обикновено това е един червен фар, разположен от страната на шофьора. Ако са два, те са поставени симетрично, на една линия.

Задният фар за мъгла е по-силен от обикновените задни светлини. Задачата му не е да осветява пътя, а да помага на водача на превозното средство, движещо се отзад, да забележи автомобила пред себе си и да определи дистанцията при влошена видимост.

Фарове за мъгла и дневни светлини – Закон за движение по пътищата

Законът за движение по пътищата в България има специални изисквания относно използването на светлини на пътя. Употребата на къси светлини е задължителна дори и през деня. Фаровете за мъгла може да се използват само в случаите на влошена видимост – мъгла, дъжд, снеговалеж и прочие. Не се разрешава да се използват самостоятелно, тоест винаги трябва да се включват заедно с обичайните фарове на автомобила.

Съвети при използване на светлини за мъгла

Светлините за мъгла са наистина полезни – те осигуряват добра видимост и безопасно шофиране в екстремни условия. За да се случи това обаче, трябва да знаете как да ги използвате правилно.

Монтиране и регулиране

Не забравяйте, че фаровете за мъгла трябва да са монтирани ниско, а светлинният лъч да е насочени надолу, така че да осветява пътя непосредствено пред автомобила. В противен случай те ще причинят повече вреди, отколкото ползи.

Самостоятелно включване###

Всички фарове за мъгла би трябвало да могат да се включват самостоятелно, което да позволи ползването им само при нужда. В повечето случаи предните и задните светлини също могат да се включват самостоятелно. Ако при Вашия автомобил случаят е такъв, не забравяйте да включите и двата фара, когато се наложи.

Винаги заедно с късите

По-горе споменахме, че законът не позволява фаровете за мъгла да се използват самостоятелно. Използвайте ги винаги заедно с къси светлини. Не включвайте дълги, дори когато пътят е пуст – те се отразяват в мъглата и ще влошат още повече видимостта пред Вас.

Кога да ги включвате и изключвате

  • По закон можете да включите задните светлини за мъгла тогава, когато видимостта на пътя е под 50 м.
  • Не включвайте предните фарове за мъгла веднага щом видимостта започне да се влошава. Изчакайте възможно най-дълго и ги включете едва когато не можете да виждате на 100 м пред колата. Ако все още виждате добре бронята на автомобила пред себе си, вероятно е рано за допълнителни светлини. При намалена видимост винаги шофирайте бавно и спазвайте добра дистанция.
  • Не забравяйте, че фаровете са много силни и лесно могат да заслепят шофьора на насрещното превозно средство. Използвайте ги минимално и ги изключете веднага, щом видимостта се увеличи, дори и временно.

Всички статии

2020-RAM-Sport-Offroad

4 по 4 – един автомобил за всякакви места

Savetnik · автотехника
grandlandx-automatik

Автоматична скоростна кутия – удобство или предизвикателство

Savetnik · автотехника
All engine - fixing problems

Ангренажна верига – функции, проблеми и смяна

Savetnik · автотехника
Покажи по-малко